Осуммина загинати во пожар во хостел во Москва

Најмалку осум лица загинаа синоќа во пожар во зграда во Москва, соопштија руските власти, прецизираjќи дека пожарот избувнал во хостел.

Првичните податоци укажуваат и дека уште четири лица се хоспитализирани.

Во друго соопштение, спасувачките служби посочија дека пожарот го зафатил најнискиот кат од 15-катница. Над 200 луѓе мораа да бидат евакуирани.

„Решетките на прозорците ги спречија луѓето да се спасат – ова е главната причина за смртните случаи“, изјави Андреј Румјанцев, привремен шеф на спасувачките служби во Москва.

Тој додаде дека алармот за пожар во хостелот не се вклучил, а при контролите на зградата во 2019 година и во јуни истата година биле констатирани прекршувања на безбедносните стандарди.

Back to top button
Close