Откако Москва и го прогласи сопругот за странски агент, поп дивата Пугачова се пресели во Израел

Руската поп дива Ала Пугачова (73) се пресели во Израел, откако јавно ја критикувала руската воена акција во Украина, по што Москва го прогласи нејзиниот сопруг, ТВ водителот и комичар Максим Галкин за странски агент.

-Мојот сопруг е чесна личност, руски патриот кој сака напредок, мир и слобода на изразувањето во својата земја – напиша Пугачова на социјалните мрежи, повикувајќи го Министерството за правда и нејзе да ја стават на листата на странски агенти.

Таа им се заблагодари на обожавателите за поддршката, љубовта и способноста да ја разликуваат вистината од лагата.

Инаку, руската поп дива е на сцената веќе 55 години и има над 3,4 милиони следбеници на Инстаграм.

Како што пренесуваат РИА новости, против неа е покрената истрага поради дискредитација на руската армија.

Нејзиниот сопруг Галкин пак, има еврејски корени. Од почетокот на војната во Украина околу 24.000 лица од Русија се преселиле во Израел, а околу 35.000 лица чекаат потребна документација за отселување.

извор

Back to top button
Close