Папата Франциск го осуди немилосрдното бомбардирање на украинските градови

Папата Франциск на денешната неделна општа аудиенција на плоштадот  Свети Петар го осуди „немилосрдното бомбардирање“ на украинските градови.

– Моето срце е секогаш со украинскиот народ, особено со жителите на местата кои се изложени на немилосрдно бомбардирање. Нека духот (божји) ги преобрази срцата на оние кои ја имаат судбината на војната во свои раце, така што ураганот на насилство ќе престане и ќе се врати мирниот соживот во правда“.

Најмалку 26 луѓе загинаа, а повеќе од сто се повредени во серијата руски ракетни напади врз повеќе украински градови. Тоа е една од најголемите руски воздушни офанзиви од почетокот на нападот врз Украина.

Back to top button
Close