Почина 16 годишно дете со небинарен родов идентитет како резултат на анти-транс насилство во училишниот тоалет

„Некс беше одличен ученик, сакаше да црта, чита, да игра Ark и Minecraft и беше многу посветен/а* на своето маче Зевс […] бев многу горда на Некс.“- зборува за Independent Су Бенедикт, бабата на Некс Бенедикт, во спомен на своето дете кое на 7-ми Февруари 2024 година беше претепано до смрт.

Според изјавата на Полицијата од Оклахома, на 7 Февруари 16 годишниот/та Некс Бенедикт се здобива со сериозни повреди на главата, како последица на „физичка пресметка“ со три повозрасни девојчиња во тоалетот на средното училиште Овасо.

 

Су Бенедикт, која беше старател на Некс, раскажува дека дента била повикана од училиштето и била бесна кога дознала дека училиштето не повикало ниту брза помош ниту полиција, иако главата и грбот на Некс биле покриени во модринки и гребаници од тепачката, наместо грижа Некс добил/ла суспензија од две недели. Таа и Некс веднаш отишле во медицинскиот центар Бејли во Овасо каде што побарале лекување и разговарале со полициски службеник. По прегледот биле пуштени да си одат. Следниот ден, 8-ми Февруари, спремајќи се да одат во Тулса, Некс колабира во дневната соба и прекинува да дише пред да стигне брзата помош.

 

На овој трагичен настан му претходи булинг кој траел најмалку 1 година, а станал појак во учебната 2023-та, само неколку месеци од кога гувернерот на Оклахома, Калвин Стит, го одобри предлог-законот со кој учениците во државните училишта се обврзани да го користат тоалетот според назнаката за пол во изводот на родени.

 

Су Бенедикт кажува дека секогаш била отворена со своите деца и ги поддржувала да бидат тоа што се. За Некс кажува дека го охрабрувала своето дете да биде над оние кои го малтретираат, додава дека не била свесна колку лошо станало ова малтретирање.

 

Групи за ЛГБТИК активизам ја поврзуваат смртта на Некс со говорот на омраза од страна на лидерите на државата и профилот Libs of TikTok кој го води ултраконзервативната инфлуенсерка Чаја Рајчик.

Рајчик е поранешен агент за недвижности која се стекан со слава помеѓу конзервативците со нејзиниот профил Libs of TikTok, на кој објавува анти-транс видеа во кои ги таргетираат наставниците и библиотекарите во јавните училишта.

Повеќе

Back to top button
Close