Португалија не му дозволи на Абрамович да ја продаде својата вила   

Португалија ја блокираше продажбата на вилата од 10 милиони евра на рускиот милијардер Роман Абрамович, кој е под западни санкции, објави денес португалскиот весник Публико.

Регистарот на имотот на замокот во луксузното одморалиште Квинта до Лаго во Алгарве беше замрзнат – што значи дека не може да се промени – на 25 март на барање на Министерството за надворешни работи, еден месец по целосната инвазија на Русија, објави Публико.

 

Според Публико, поранешниот сопственик на фудбалскиот клуб Челзи се обидел да го продаде имотот 15 дена пред да започне руската инвазија на Украина преку компанијата Millhouse Views LLC со седиште во Делавер, во сопственост на Millhouse LLC, која управува со неговиот имот.

Најголемата португалска банка, Caixa Geral de Depositos, го забележала овој потег и ги предупредила властите, пишува весникот.

Абрамович е санкциониран од британската влада и Европската унија поради неговите врски со рускиот претседател Владимир Путин.

Милијардерот доби португалско државјанство во април 2021 година, врз основа на закон кој нуди натурализација на потомците на сефардските Евреи кои беа протерани од Пиринејскиот полуостров за време на средновековната инквизиција.

Случајот предизвика шокови низ Португалија, што доведе до тоа јавните обвинители да започнат истрага и да го приведат рабинот одговорен за сертификатот што му овозможи на Абрамович да добие државјанство.

 

 

Back to top button
Close