Посмртни коски најдени во близина на вилата на принцот Хари и Меган Маркл: Полицијата издаде итно и првично соопштение

Се верува дека е пронајдено човечко тело старо повеќе од 10.000 години на неколку метри од калифорниската вила на принцот Хари и Меган Маркл во Санта Барбара.

„Многу стари“ коски се пронајдени за време на работите на патот во близина на кралскиот комплекс Монтесито за 15 милиони долари минатата недела, изјави шерифот на Санта Барбара за „Дејли меил“.

Телото се чини дека припаѓало на „млад човек“, изјавија официјални лица за британската агенција.

Според првичните откритија направени од форензички антрополози за да помогнат во истрагата, коските може да припаѓаат на луѓе од племето Чумаш кои живееле во областа скоро 11.000 години, се вели во извештајот.

„Нема да се изјасниме се додека форензичарот не даде официјално мислење“, изјави портпаролот на полицијата во Санта Барбара.

Досега, наводно, полицијата била само еднаш повикана во просториите на палатата.

Исто така, еден натрапник бил уапсен откако двапати се обидел да влезе во замокот со автомобил, пред и по Божиќ.

Back to top button
Close