Прес секретарот на Навални вели дека нема потврда за неговата смрт

Прес секретарот на Алексеј Навални вели дека нема потврда дека критичарот на Путин починал.

Еден член на неговата придружба, Кира Јармиш, вели дека адвокатот на г-дин Навални лета во градот Карп – дом на казнената колонија ИК-3 каде што тој беше приведен – за да ги утврди фактите.

Веднаш штом ќе имаме информации, ќе пријавиме“, рече таа.

Сега слушаме од Кремљ за смртта на Алексеј Навални. Москва инсистира дека нема информации за причината за смртта на критичарот на Путин.

Портпаролот Дмитриј Песков, исто така, инсистираше на тоа дека федералната затворска служба ги прави сите неопходни проверки во врска со неговата смрт.

Рускиот државен медиумски сајт ТАСС објави дека Владимир Путин бил информиран за неговата смрт.

Back to top button
Close