Претреси во Свети Николе, приведени тројца дилери, пронајдена дрога

Полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Штип, Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани и ОВР Свети Николе ги лишија од слобода A.J.(37), И.Н.(34) и И.Д.(36), поради постоење основано сомнение дека се сторители на кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.

Од Министерството за внатрешни работи посочија дека по претходно добиена наредба за претрес на дом и помошни простории, извршен е претрес во неколку објекти на подрачјето на ОВР Свети Николе, при што била пронајдена и одземена поголема количина на марихуана.
По насока на Јавен обвинител против лицата ќе биде поднесен соодветен поднесок

Back to top button
Close