ФОТО: “Убавината нема рок на траење”  Новата Мис Буенос Аирес има 60 години

Алехандра Мариса Родригез има 60 години и е новата Мис Универзум на Буенос Аирес. Алехандра, по професија новинарка и адвокатка, ја освои титулата за најубава жена во Буенос Аирес, со што се квалификуваше за натпреварот Мис Универзум Аргентина.

Отстранета старосната граница

Алехандра доби шанса да се натпреварува на изборот за Мис Универзум откако старосната граница, која беше во сила од 1958 година, беше укината на крајот на 2023 година, што значи дека натпреварот повеќе не е ограничен на учесници на возраст меѓу 18 и 28 години. . Се бара само тие да бидат полнолетни, а Алехандра видела можност и се пријавила и тепала многу помлади девојки.

„Многу сум возбудена и почестена што ја освоив титулата. Сакам да им покажам на сите жени дека убавината не е поврзана со годините и дека можеме да ги скршиме бариерите“, рече таа.

Алехандра откри дека убавината ја одржува преку вежбање и здрава исхрана и нега на лицето. Инаку, таа е разведена и живее сама, а се пошегува дека и овој факт можеби придонел за нејзиниот успех на натпреварот.

„Убавината нема рок на траење“

„Мислам дека судиите ја видоа мојата самодоверба и страст да ги претставувам жените од мојата генерација. Убавината нема рок на траење. За да бидеш убава, само треба да веруваш во себе и да бидеш автентична“, објасни таа. (Трн)

Back to top button
Close