Продадена зелената јакна на Зеленски

Британската аукциска куќа „Кристи“ ја продаде познатата маслинесто зелена јакна на украинскиот претседател Володимир Зеленски во Лондон за 90.000 фунти, пишуваат медиумите во светот.

Џемперот е продаден на аукција организирана од украинската амбасада во Лондон во петокот, објави „Дејли мејл“, а парите ќе одат во хуманитарни цели во Украина.

Back to top button
Close