Продолжен притворот на поранешната потпретседателка на ЕП, Ева Каили поради ризик од бегство

Белгискиот суд денеска го продолжи притворот на Ева Каили, поранешната потпретседателка на Европскиот парламент, обвинета во случајот за корупција во ЕП познат како „Катаргејт“.

Адвокатите на Ева Каили побараа таа да биде ослободена и да носи електронска нараквица, но судот одби. Адвокатите можат да се жалат на одлуката во рок од 24 часа. Каили беше обвинет во истрага за наводни дела криминална организација, корупција и перење пари.

„Федералното обвинителство смета дека постојат неколку ризици – ризикот од бегство, ризикот од дослух со трети лица и ризикот од уништување на доказите“, им објасни на новинарите на крајот од сослушувањето еден од нејзините адвокати.

Каили, коај беше сменета од функцијата потпретседател на Европскиот парламент во средината на декември, е еден од четворицата осомничени во скандалот Катаргејт, кој го вмеша и Мароко.

Таа е осомничена дека примала големи суми готовина од странски држави со цел да влијае на изјавите и позициите во Европскиот парламент во корист на овие земји. Каили беше уапсен на 9 декември.

Back to top button
Close