Проруски хакери нападнаа неколку италијански институции, меѓу кои и Сенатот

Проруски хакери нападнаа веб-страници на неколку италијански институции, вклучувајќи го и Горниот дом на Парламентот, објави новинската агенција АНСА.

Хакерската група „Килнет“ ја презеде одговорноста за нападот, чија цел биле и Националниот институт за здравје и Националниот автомобилски клуб д’Италија.

Веб-страниците на Сенатот, Горниот дом на италијанскиот Парламент и на Институтот се повторно воспоставени по пауза од еден час.

Претседателката на Сенатот, Елизабета Каселати на Твитер објави дека хакерскиот напад не предизвикал никаква штета.

„Ова се сериозни инциденти кои не треба да се потценуваат“, напиша таа.

Министерството за одбрана, чија веб-страница не беше достапна, во соопштение објави дека тоа е „поради долго планираните активности за одржување кои се во тек на веб-страницата“.

Полицијата соопшти дека истрагата е во тек, без да даде дополнителни детали.

Од руската инвазија на Украина на 24 февруари, многу западни влади ги подигнаа нивоата на тревога во очекување на можни кибер напади врз ИТ системи и инфраструктура.

 

 

Back to top button
Close