Проруските власти во Украина тврдат дека големо мнозинство од граѓаните гласале за приклучување кон Русија

epa10209602 Local election commission members pull out ballots for vote counting in a so-called ‘referendum’ on the joining of Russian-controlled regions of Ukraine to Russia, at a polling station in Melitopol, Zaporizhzhia region, southeastern Ukraine, 27 September 2022. From 23 to 27 September, residents of the self-proclaimed Luhansk and Donetsk People’s Republics as well as the Russian-controlled areas of the Kherson and Zaporizhzhia regions of Ukraine voted on a so-called ‘referendum’ to join the Russian Federation. On 24 February 2022 Russian troops entered the Ukrainian territory in what the Russian president declared a ‘Special Military Operation’, starting an armed conflict that has provoked destruction and a humanitarian crisis. EPA-EFE/STRINGER

Проруските сепаратистички власти во Украина денеска ги објавија првите резултати од референдумите за присоединување на републиките Доњецк и Луганск, како и регионите Запорожје и Херсон кон Русија, според кои огромно мнозинство од граѓаните гласале „за”.

Во областа Запорожје со обработени 19 отсто гласови и „за” се изјасниле 98,19 отсто од гласачите, во Доњецката Република со обработени 16 отсто гласови „за” гласале 98 отсто.

Во Луганската република обработени се 13 отсто од гласовите, а „за” се изјасниле 97,82 отсто од гласачите, додека во Херсон со обработени 14 отсто, 96,97 отсто од гласачите гласале за приклучување кон Русија, пренесе Бета.

Back to top button
Close