Путин му го честиташе на Си реизборот за генерален секретар на Централниот комитет на кинеската Комунистичка партија

epa09726864 Russian President Vladimir Putin (L) and Chinese President Xi Jinping (R) pose for a picture during their meeting in Beijing, China, 04 February 2022. Putin arrived in China on the day of the Beijing 2022 Winter Olympic Games opening ceremony. EPA-EFE/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN / SPUTNIK / POOL MANDATORY CREDIT

Рускиот претседател Владимир Путин му честиташе на Си Џинпинг за неговиот реизбор за генерален секретар на Централниот комитет на Комунистичката партија на Кина (КПК), истакнувајќи го неговиот висок политички авторитет и кохезијата на партијата што ја предводи.

– Почитуван господине Си Џинпинг, ве молам примете ги моите најтопли честитки за вашиот реизбор за генерален секретар на Централниот комитет на Комунистичката партија на Кина. Резултатите од 20-от јубилеен Конгрес на КПК целосно го потврдија и вашиот висок политички авторитет, како и единството на партијата, која вие ја водите, се вели во писмото на Путин до Си.

Рускиот претседател изрази уверување дека одлуките на конгресот ќе придонесат за успешно спроведување на големите социо-економски задачи на Кина, како и за зајакнување на позицијата на земјата на меѓународната сцена.

– Со нетрпение очекувам да го продолжиме нашиот конструктивен дијалог и тесно да соработуваме за да развиеме сеопфатно партнерство и стратешка интеракција меѓу нашите земји. Искрено ви посакувам, драг пријателе, нови успеси во вашата одговорна работа, добро здравје и благосостојба, нагласи Путин.

Централниот комитет на КПК денеск

Back to top button
Close