Путин пред Си Џинпинг ги осуди обидите на Западот да креира униполарен свет

epa07995784 Russian President Vladimir Putin (top R) and Chinese President Xi Jinping (top L) talk to each other as they and other leaders walk to attend a meeting of BRICS leaders during the 11th BRICS leaders summit at the Itamaraty Palace in Brasilia, Brazil, 14 November 2019. The BRICS (Brazil, Russia, India, China and South Africa) leaders summit takes place on 13 -14 November in Brazil. EPA-EFE/PAVEL GOLOVKIN / POOL
Рускиот претседател Владимир Путин денеска на средбата со кинескиот колега Си Џинпинг во Самарканд ги осуди обидите на Западот да создаде „униполарен свет” и ја поздрави „балансираната позиција” на Пекинг по однос кризата во Украина.

„Обидите да се создаде униполарен свет неодамна добија крајно грда форма и се целосно неприфатливи”, му рекол Путин на Си.

„Многу ја цениме избалансираната позиција на нашите кинески пријатели по однос украинската криза”, додал рускиот претседател на првата средба со својот кинески колега од почетокот на војната на 24 февруари.

Си Џинпинг го уверил Путин дека Кина сака да ја преземе својата улога на „светска сила”, заедно со Русија.

„Кина има намера да работи со Русија за да ја преземе одговорноста како светска сила, да игра водечка улога и да донесе стабилност и позитивна енергија во светот, што се наоѓа во хаос”, изјави Си.

Путин и Си се во Самарканд за да присуствуваат на Самитот на Шангајската организација за соработка, безбедносна структура што се смета за алтернатива на сојузите во кои доминира Западот

Back to top button
Close