Рама за Политико: Наскоро нема да има преговори за членство во ЕУ, виновна за тоа е Бугарија

 Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека не очекува самитот на ЕУ следната недела да го отвори патот за неговата земја да ги започне преговорите за членство во ЕУ, обвинувајќи ја Бугарија, објави денеска Политико, пренесоа албанските медиуми.

Германскиот канцелар Олаф Шолц минатата недела ја посети Бугарија во обид да ја прекине блокадата на Софија пред претстојниот самит во Брисел в четврток и петок.

Во интервју за Политико, Рама рече дека е песимист.

„Немам очекувања. Мислам дека ништо нема да се случи. Албанија и Северна Македонија нема официјално да започнат разговори за пристап“, рече тој.

На прашањето дали некој од лидерите на ЕУ дал сигнал дека разговорите би можеле да започнат наскоро, Рама одговори: „Какви сигнали можат да дадат? Не се работи за нив. Повторно се работи за Бугарија. Сите тие се согласуваат, сите поддржуваат, секој што мислат дека ова треба се случи и дека веќе требаше да се случи. Но нивниот простор за маневрирање е ограничен од Бугарија“.

Рама (57), рече дека не очекува бугарските лидери да ја сменат својата позиција, бидејќи тие го направија спорот толку голем што е многу тешко да се се повлече.

„Ова е спирала. Тие влегоа во спирала. И многу, многу е тешко да се излезе од оваа спирала“, рече Рама, кој ќе присуствува на состанокот на лидерите од Западен Балкан и ЕУ во Брисел пред самитот.

Бугарските функционери ја бранат својата позиција, инсистирајќи дека тие едноставно сакаат Северна Македонија да ги почитува своите претходни обврски и да се обиде да ги заштити правата на Бугарите во земјата, пишува весникот.

Од своја страна, Северна Македонија вели дека прави добронамерни напори на барање на Софија и нагласува дека билатералниот спор не треба да го попречува почетокот на преговорите меѓу ЕУ и идната членка.

Рама потврди дека ако нема напредок овој месец, тој ќе побара кандидатурата за членство на Албанија да се разгледува одвоено од онаа на северна Македонија, потег што ЕУ досега не сакаше да го преземе.

Официјалните лица велат дека регионалната стабилност би била подобра доколку двата соседа напредуваат заедно.

„Ако ништо не се случи во јуни, ќе сакаме да се разделиме од овој пар кој е изгубен во преводот“, рече Рама.

„Убеден сум дека тоа е она што треба да го направиме, а потоа ќе видиме дали (лидерите на ЕУ) ќе се согласат или не, ќе видиме“, додаде тој.

Во интервју за Политико, Рама ја поддржа идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за европска политичка заедница, организација која ќе биде отворена и за членови и за не-членки.

Рама изрази разбирање за ставот на Србија.

Мора да разберете дека Србија е во многу поинаква позиција од другите поради нејзината историја, таа ги зарази нејзините посебни врски со Русија, рече тој. Тој рече дека Србија треба да воведе санкции со текот на времето, но предупреди дека не треба да има притисок врз Белград, кој е многу енергетски зависен од Москва. вт/

Back to top button
Close