Рекордна заплена на кокаин – пронајдени дури 3,6 тони дрога!

Бразилската морнарица денеска соопшти дека запленила 3,6 тони кокаин на брод во близина на брегот на североисточната држава Пернамбу.

Оваа операција претставува најголема поединечна заплена на дрога во Бразил досега.

Морнарицата извести дека запленила мал моторен чамец кој имал намера да превезува луѓе и товар долж брегот. По заплената, пловилото со патролен чамец било одвлечено до пристаништето Ресифе.

Оваа импресивна операција доаѓа по серијата поморски акции насочени кон борба против трговијата со дрога долж бразилскиот брег.

Според податоците на бразилското Министерство за морнарица, од 2020 година до денес, повеќе од 17 тони кокаин, 4,3 тони хашиш, 695 тони цигари, 113,34 тони риба, 14 тони марихуана и дури 3.146 кубни метри дрва успешно се запленети.

Back to top button
Close