Руските власти тврдат дека Навални починал од синдром на ненадејна смрт

Затворската колонија каде што рускиот опозициски лидер и најгласен критичар на претседателот Владимир Путин, Алексеј Навални, ја отслужуваше казната, и рекла на мајка му дека тој починал од „синдром на ненадејна смрт“, изјави Иван Жданов, член на тимот на Навални.

Жданов на мрежата Икс објави дека семејството на Навални чека да го побара телото, јавува Би-Би-Си.

Тимот на Навални тврди дека тој е убиен и ги обвинува руските власти дека го чуваат неговото тело за да ги „покријат трагите“.

Руските истражители рекоа дека телото на Навални нема да му биде предадено на семејството додека не заврши истрагата, изјави портпаролката на опозицијата Кира Јармиш.

Таа претходно изјави дека семејството не знае каде е неговото тело. Првично, затворските власти им рекле дека неговото тело е во мртовечницата во градот Салехард, недалеку од затворот во кој се наоѓал, но кога мајката и адвокатот на Навални стигнале таму, мртовечницата била затворена.

Џармиш потоа напиша на мрежата Х дека казнената колонија ги „убедила“ и двајцата дека телото на Навални е таму.

„Адвокатот се јави на телефонскиот број на вратата. Му рекоа дека е седмиот што се јавил денеска. „Телото на Алексеј не е во мртовечница“, беше кажано.

Алексеј Навални почина во поправната колонија број 3 во автономниот округ Јамало-Ненец на 47-годишна возраст, објави во петокот регионалниот оддел на Федералната казнена служба.

Навални беше уапсен во 2021 година по враќањето од Германија, каде што се лекуваше од труење, како што заклучија европските лаборатории, со советскиот нервен агенс Новичок.

Во март 2022 година, Навални доби деветгодишна затворска казна под обвинение за презир и проневера со измама, што тој и неговите поддржувачи постојано ги отфрлаа како политички мотивирани обвиненија.

Во август 2023 година, судот му ја продолжи затворската казна на Навални на 19 години и го испрати во построг објект „посебен режим“ од затворот со максимална безбедност каде што беше задржан. Во декември минатата година Навални беше префрлен во таков затвор во руската арктичка област.

Back to top button
Close