САД: „Мумија“ стара 128 години добива соодветен погреб

Мумифициран човек познат како „Камениот Вили“ ќе добие соодветен свечен погреб откако бил изложен 128 години во погребна куќа во Рединг, Пенсилванија, САД.

Како што објави „Воис оф Америка“, покојникот бил алкохоличар кој починал од откажување на бубрезите в затвор на 19 ноември 1895 година. Тој потоа бил мумифициран од страна на погребник кој експериментирал со нови техники за балсамирање. Следствено, „мумијата“ била изложена облечена во костум со пеперушка и црвен појас преку градите. Бидејќи кога го уапсиле за ситна кражба, дал лажно име, неговиот вистински идентитет останал непознат. Но, вработените во погребниот дом успеале да откријат за кого всушност се работи.

Од погребниот дом соопштија и дека ќе го откријат неговото име подоцна оваа недела, кога ќе го положат телото во идното вечно почивалиште.

Пред погребот, Градот Рединг ќе му оддаде почит на човекот кој над столетие е дел од градскиот фолклор. А, тоа се совпаѓа со прославата на 275-годишнината од основањето на градот, пренесува „Ал џезира“.

Мумифицираниот човек ќе биде изложен цела оваа седмица, пред своето последно патување низ улиците на Рединг в сабота. Тој ќе биде погребан на околните гробишта, а на надгробната плоча ќе стои неговото вистинско име.

Back to top button
Close