Седум лица загинаа во земјотресот во Кина

Најмалку седум лица загинаа во земјотресот што денеска ја погоди југозападна Кина, информираа локалните власти

Земјотрес со јачина од 6,6 степени ја погоди планинската провинција Сечуан, соопшти Американскиот геолошки институт.

Епицентарот на земјотресот бил на мала длабочина од 10 километри, на околу 200 километри југозападно од метрополата Ченгду.

Земјотресот се случил во 12:52 часот по локално време.

Back to top button
Close