Шолц и Макрон сакаат брз и конкретен напредок во проширувањето на ЕУ

epa10267019 French President Emmanuel Macron (L) welcomes Chancellor of Germany Olaf Scholz (R) at Elysee Palace before their work lunch in Paris, France, 26 October 2022. EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

 

Германскиот канцелар Олаф Шолц и францускиот претседател Емануел Макрон во заедничка статија во германското издание „Франкфуртер алгемајне цајтунг” истакнаа дека се залагаат за брз и конкретен напредок во процесот на проширување на ЕУ, јави ДПА.

„Истовремено, ние мора да обезбедиме проширената Европска унија да остане одржлива, со поефикасни институции и побрзи процедури за донесување одлуки, особено со проширување на гласањето со квалификувано мнозинство во Европскиот совет”, напишаа двајцата лидери .

Конкретно ги споменаа земјите од Западен Балкан, од кои повеќето се во различни фази од долгиот процес на пристапување во ЕУ

Back to top button
Close