Силен земјотрес во Грција, во близина на Крф


Грција вечерва ја потресе земјотрес со јачина од 3,7 степени според Рихтеровата скала, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки институт (EMSC).

Земјотресот бил на длабочина од пет километри во областа Керкира.

Епицентарот на земјотресот бил на 19 километри западно од Крф, а засега нема информации за евентуална материјална штета.

Back to top button
Close