Силно невреме го погоди поголемиот дел од САД, загинаа најмалку три лица

Бура со дожд и снег го погоди поголемиот дел од САД, при што најмалку три лица во Алабама, Северна Каролина и Џорџија загинаа од торнада на југот на земјата.

Обилните дождови и ветрови денеска погодија поголем дел од источниот брег на САД и ќе продолжат и утре, соопшти Националната метеоролошка служба (NWS).

Врнежи се очекуваат на североисток, а во тој дел на САД изминатиот викенд некои области беа погодени од силен снег, што го зголемува ризикот од поплави

Снегот ќе продолжи и денеска во регионот на средниот запад, северозападниот дел на Пацификот и Големите езера, кои беа погодени од снежни виулици во понеделникот и вторникот, додека очекуваната количина на снег може да остави делови од овие региони без струја.

Back to top button
Close