Спасот бил во оставката на Филипче

Од ВМРО-ДПМНЕ, а од каде од друго место, стаса спасоносното решение од пандемијата. Македонија ќе се спаси од вирусот ако Венко Филипче понесе оставка и ако се смени здравствената комисија за заштита од заразни болести.

Верувале или не, спасоносниот лек ни го соопшти лично Гордана Димитриеска-Кочоска, онаа дама која стана позната во јавноста со тоа што не го потпиша милионскиот поволен кредит од Светска банка за полесно справување на здравствената криза предизвикана од корона вирусот. Таа деновиве му се обрати јавно на д-р Венко Филипче со зборовите: „Дај оставка, спаси го народот“.

Да не е навистина толку алармантна и тешка ситуацијата со пандемијата и последиците од неа во целиот божји свет оваа луда идеја треба да се прифати и да се препушти на Димитриеска-Кочоска и на ВМРО-ДПМНЕ и на нивната партиска здравствена комисија да ја спаси Македонија не само од опасниот вирус Ковид-19 како што проповедаат во партискиот врв, туку од сите проблеми со кои се соочува македонското општество.

Овие алиби барања се со единствена цел да се покаже некаква активност и грижа за граѓаните, бидејќи и самите знаат дека е далеку од умот да се прифатат оставки и од комисијата и од Филипче кои по многу релевантни оценки професионално, стручно според стандардите и препораките на Светската здравствена организација најтранспартентно заедно со целиот медицински персонал во тешки услови ги извршуваат сите предвидени здравствени протоколи според  искуствата на најразвиените земји и на науката.

Целата своја активност во врска со пандемијата ВМРО-ДПМНЕ ја насочи кон барање оставки од здравствените власти и министерот Венко Филипче, а нуту еднаш не слушнавме јавна заложба за почитување на мерките кои досега, научно потврдено, се најсигурната заштита од зараза. Напротив, ВМРО-ДПМНЕ во тек на најсилниот удар на пандемијата организира масовни протести што е уште една голема опасност за изложеност на зараза.

Како добра илустрација е силната определба на ВМРО-ДПМНЕ и на Христијан Мицкоски изборите да се одржат во ноември, или декември кога нивните предвидувања беа дека ќе биде надмината опасноста, наспроти проценките на епидемиолозите дека доцна есента и зимава нѐ очекува силен бран на заболувања што и се оствари. Замислете наместо летово сега да се одржат изборите по умот на стратезите на опозицијата.

Колумната на Ерол Ризаов во целост прочитајте ја тука

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close