Столтенберг: Големата контраофанзива не ги даде очекуваните резултати, Русите напредуваат на фронтот

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја опиша ситуацијата на бојното поле во Украина како „исклучително тешка“ за Киев. Тој додаде дека долго најавуваната контраофанзива не ги дала очекуваните резултати.

„Ситуацијата на бојното поле е исклучително тешка, Русите сега напредуваат на многу линии на фронтот и секако големата офанзива што ја започнаа Украинците минатото лето не ги даде резултатите на кои сите се надевавме“, рече Столтенберг за време на сесијата „Обезбедување на Несигурен свет“ на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија.

Шефот на НАТО додаде дека Русија жестоко се бори и напредува во Украина и дека таа „никогаш“ не треба да се потценува.

Неколку западни претставници, исто така, признаа дека контраофанзивата на Украина досега била неуспешна.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close