Сторми Даниелс мора да му плати на Трамп 120.000 долари правни трошоци

Поранешната порно актерка Сторми Даниелс мора да плати 122.000 долари за правни такси на Доналд Трамп кои беа собрани во врска со неуспешната тужба за клевета, одлучи во вторникот апелацискиот суд.

Одлуката во Калифорнија дојде речиси во исто време кога Трамп стана единствениот поранешен претседател обвинет за кривично дело. Трамп се изјасни за невин во судницата во Њујорк по обвинението за кривично дело од 34 точки, во кое се обвинува дека ги фалсификувал деловните досиеја во шема за да ги затвори наводите за вонбрачни афери со Даниелс и манекенката на „Плејбој“, Карен Мекдугал, кои се појавија за време на неговото прво појавување во Белата куќа.

Даниелс, чие вистинско име е Стефани Клифорд, тврди дека имала афера со Трамп во 2006 година и била платена 130.000 долари како дел од договорот за необјавување на сторијата неколку дена пред претседателските избори во 2016 година.

Таа го тужеше за клевета, откако тој ги отфрли нејзините тврдења дека ѝ се заканувале да молчи. Судија го отфрли случајот во 2018 година.

Во вторникот, комесар за деветтиот американски окружен апелационен суд пресуди дека адвокатите на Трамп „разумно потрошиле“ повеќе од 183 часа на жалба на случајот, но го одбиле барањето за други 5.150 долари за други такси бидејќи тоа не било детално.

Севкупно, на Даниелс ѝ е наредено да плати повеќе од 600.000 долари за правни такси на Трамп, објави на Твитер Хармит Дилон, еден од неговите адвокати во случајот.

Тоа вклучува околу 300.000 американски долари во адвокатските трошоци кои претходно на Даниелс ѝ беше наредено да ги плати.

Откако федералниот апелациски суд ја потврди одлуката минатата година, Даниелс изјави: „Ќе одам во затвор пред да платам и долар

Back to top button
Close