Суарез за дербито со Баерн: Шансите се 50/50

 Барселона против Баерн (Минхен) се чини дека е најатрактивниот судир во четвртфиналето од Лигата на шампионите и навивачите веќе тријат раце во исчекување.

Натпреварот ќе се одигра на 14 август во Лисабон, а победникот ќе биде одреден по само еден натпревар.

Во реваншот од 1/8-финалето синоќа Германците го совладаа Челси со 4:1, а Каталонците го совладаа Наполи со 3: 1.

Напаѓачот на Барса, Луис Суарез смета дека шансите за поминување во следната фаза на натпреварувањето се изедначени за двата тима.

– Баерн е многу силен тим и секако е противкандидат за трофејот. Ќе видиме … Секој има свои шанси во натпревар на директна елиминација. Шансите се 50/50, посочува Уругваецот.

Победникот од битката ќе се сретне во полуфиналето со подобриот од дуелот помеѓу Манчестер Сити и Лион.

Back to top button
Close