Судењето за „Меѓународен сојуз” продолжува на 26 мај

– Следното рочиште за случајот „Меѓународен сојуз” продолжува на 26 мај. Судењето за овој предмет е во фаза на доказна постапка, односно презентирање на материјални и вербални докази предложени од одбраната.

На денешното рочиште беше предвидено да сведочат градоначалниците на Битола и Карпош, Наташа Петровска и Стефан Богоев. Но, прашања за нив од одбраната кој ги предложи за сведоци, немаше од причина што Судот претходно не го прифати предлогот за изведување на материјални докази.

Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Софче Гаврилова Ефремовска, а застапник на обвинението е Ивана Трајчева.

За случајот со невладината организација Меѓународен сојуз, основана од Бојан Јовановски-Боки 13, преку која според обвинението биле измамени бизнисмени за наводни центри за возрасни лица, обвинети се и Фросина Ременски, Христина Блажеска, Миле Јовановски, таткото на Боки 13 и Јасна Мандиќ Ерцеговиќ.

Јовановски е обвинет за измама и перење пари. Ременски е обвинета за помагање во делото измама, Мандиќ и Блажеска за помагање во измамата и перењето пари, Миле Јовановски се товари за помагање во перењето пари и за неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје. Како правно лице обвинета е и невладината организација.

Back to top button
Close