СЗО со предупредување до Бразил да на ја отвора економијата

Светската здравствена организација го предупреди Бразил да не ја покренува својата економија пред да може да тестира доволно луѓе за да се контролира ширењето на коронавирусот.

Извршниот директор на организацијата за вонредни ситуации, Мајкл Рајан на прес-конференција рече дека интензивната стапка на трансфер значи дека Бразил треба да задржи во сила некаква форма на мерки за останување дома, без оглед на негативните последици по економијата.

Градоначалникот на Рио де Жанеиро, Марсело Кривеља, кој е и евангелски епископ, рече дека ќе ги вклучи верските институции во списокот на „основни услуги“.

Тоа значи дека црквите ќе можат да ги отворат своите врати, но верниците ќе мора да задржат растојание од најмалку два метра, и покрај препораките дека луѓето остануваат дома и дека повеќето бизниси остануваат затворени.

Во меѓувреме, гувернерот на Сао Паоло, Жоао Дорија го отфрли воведувањето целосен карантин во најголемата економија во Бразил и најави дека на 1 јуни ќе почне со олеснување на ограничувањата.

Изминатата недела, Бразил изби на второто место во светот по бројот на заразени, по САД, и има повеќе од 360.000 потврдени случаи на коронавирус и речиси 30.000 смртни случаи.

И покрај ова, претседателот Жаир Болсонаро, кого Ковид-19 го нарекува „мал грип“, ги повика компаниите повторно да отворат.

Back to top button
Close