Трагедија во Грција: Морска струја однесе дете на душек, а дедото во обид да го спаси почина од срцев удар

Седумдесет и едногодишен човек од Бугарија починал додека бил на одмор во Грција откако наводно се обидел да го спаси својот внук на душек кој го однела морската струја.

Трагедијата се случила во средата околу 19 часот во Скала Абдирон, во Ксанти. Медиумите пренесуваат дека двајцата отишле на попладневно капење, а момчето со себе земало душек.

Под надзор на дедо му влегол во морето, но морската струја и ветер почнале да го носат момчето далеку од брегот. Некои туристи се обиделе да допливаат до момчето, но тоа било невозможно бидејќи било премногу далеку, на 16 километри од брегот на Тасос. На крајот, двајца туристи стигнале до момчето со кану. Момчето плачело на душекот.

Штом видел дедото дека момчето го нема, истрчал и се фрлил во морето со надеж дека ќе доплива до него, но бил пронајден мртов. Грчките медиуми пишуваат дека се чини дека дедото изгубил сила. Капачите го ставиле на даска за сурфање и го извлекле од морето.

„ Го реанимираа половина час. Кога видов дека има конци околу срцето, сфатив дека има операција на отворено срце и дека човекот најверојатно починал од гушење – срцев удар“ – изјавил еден од сведоците на трагедијата.

До доаѓањето на брзата помош луѓето се обидувале да го оживеат, но за жал не можеле да го спасат.

Со оглед на тоа што ова не е прв пат морската струја да однесе дете на душек, се повикуваат родителите да посветат поголемо внимание на своите деца.

Back to top button
Close