Триумф на „Опенхајмер“ на 81. „Златен глобус“ – најдобра драма, режија, актер и спореден актер

"Сиромашните нешта“  го победи „Барби“ во категоријата најдобра комедија или мјузикл

Биографскиот филм на Кристофер Нолан „Опенхајмер“ доминираше на 81-от Златен глобус, освојувајќи пет награди, вклучително и за најдобра драма, додека филмот на  Јоргос Лантимос за Франкенштајн „Сиромашните нешта“  го победи „Барби“ во категоријата најдобра комедија или мјузикл.

 

Кристофер Нолан е најдобар режисер

Ако сезоната на награди е натпревар меѓу  Барбенхајмер, оваа рунда отиде кај „Опенхајмер.“ Филмот, исто така, освои најдобар режисер за Кристофер Нолан, најдобар драмски актер за Килијан Марфи, најдобар спореден актер за Роберт Дауни Џуниор .

Килијан Марфи е најдобар актер

Заедно со најдобра комедија или мјузикл, „Poor Things“ победи и за изведбата на Ема Стоун како Бела, жена од викторијанската ера која доживува надреално сексуално будење.

Ема Стоун

Лили Гледстон ја доби наградата за најдобра актерка во драматичен филм за филмот „Убијци на цветната месечина“ на Мартин Скорсезе. Гледстон, која го започна својот говор зборувајќи на јазикот на нејзиното родно племе, Blackfeet Nation, е првиот домороден победник во категоријата.

„Ова е историска победа“, рече Гладстон. „Тоа не ми припаѓа само мене“.

Глобус беа во својата деветта деценија, но се соочуваат со ново и неизвесно поглавје. По бурниот неколкугодишен скандал, Здружението на странски печат во Холивуд беше распуштено, оставајќи ги новите глобуси, на новата мрежа (CBS), за да се обидат да го вратат своето место како трето најголемо наградно шоу во годината, по Оскарите и Греми . Дури и менито (суши од Нобу) беше преправено.

„Новинари на Златните глобуси, ви благодариме што ја променивте играта, па затоа и името“, рече Дауни во својот говор за прифаќање.

Победата на Дауни, неговиот трет Глобус, му ја ускрати на „Кенерџи“. Рајан Гослинг се сметаше за негова најсилна конкуренција, само еден од многуте директни натпревари меѓу „Опенхајмер“ и „Барби“ на Грета Гервиг. Филмаџиите се соочија во категоријата најдобар режисер, каде триумфираше Нолан.

Поп-ѕвездата Били Ајлиш

„Барби“, најголемиот хит годинава со повеќе од 1,4 милијарди долари продажба на билети, ја доби наградата во неделата. Били Ајлиш „What Was I Made For?” ја освои најдобрата песна, а набргу потоа „Барби“ ја освои новата чест на Глобус за „кинематографско и бокс-офис достигнување“. Некои мислеа дека таа награда може да ја добие Тејлор Свифт, чија „Тејлор Свифт: Турнејата на ерата“ исто така постави рекорди на бокс-офис. Свифт, сепак, останува без победа со пет номинации за Глобус.

Марго Роби и Грета Гервинг, режисерката на „Барби“

Марго Роби, ѕвезда и продуцент на „Барби“, ја прими наградата во розова тоалета направена по моделот на „Суперѕвездата Барби“ од 1977 година.

„Би сакале да го посветиме ова на секој човек на планетата кој се дотерал и отишол на најубавото место на Земјата: кината“, рече Роби.

„Барби“ и „Опенхајмер“, два блокбастери споени со заеднички датум на прикажување, исто така се соочија во категоријата за најдобро сценарио. Но, Џастин Триет и Артур Харари победија за сценариото на француската драма во судницата „Анатомија на падот“. Подоцна, филмот на Трие го прогласи и за најдобар меѓународен филм.

Тејлор Свифт

Иако глобусите немаат директна корелација со наградите на Академијата, тие можат да ги зајакнат кампањите во клучен момент. Гласањето за номинации за Оскар започнува во четврток, а двојните сензации на Барбенхајмер остануваат фаворити.

Кевин Костнер

Сепак, се наѕираат други претенденти, како што се „Сиромашните нешта“ и „Носителите“.

Лени Кравиц со партнерката

Последната сезона на „Succession”  по трет пат ја освои најдобрата драмска серија, белег што го постигна рекордот на „Mad Men“ и „The X-Files.“ Победија и три ѕвезди од серијата на HBO: Мет Мекфадиен, Сара Снук и Киран Калкин. (АП)

 

Мерил Стрип
Стивен Спилберг

 

Back to top button
Close