Уапсен маж под сомнение дека предизвикал шумски пожари во Германија

epaselect epa10097725 A member of THW (Federal Agency for Technical Relief) observes Firefighters operating a helicopter over a forest fire near the village of Bad Schandau, Germany, 29 July 2022. The fire has been raging for days, affecting the border area between the Czech Republic and Germany. EPA-EFE/CLEMENS BILAN
Триесет и шестгодишен маж е уапсен во источната германска покраина Бранденбург за наводно подметнување на неколку пожари во блиската шума.

Сведок го набљудувал човекот во саботата, соопшти денеска локалната полиција. Тој е осомничен дека подметнал пожари на четири места во радиус од 500 метри.

Со оглед на тоа што пожарите биле брзо откриени, припадниците на единиците за брза интервенција успеале да ги изгаснат пожарите пред да се прошират, јави ДПА.

Во потрагата по осомничениот, кој сега се товари за подметнување пожар, беше вклучен хеликоптер.

Ротштајн, заедницата каде што човекот наводно ги запалил пожарите, е оддалечен околу 20 километри од шумскиот пожар од големи размери што речиси една недела гори низ јужниот дел на Бранденбург.

Back to top button
Close