Украинската армија соопшти дека соборила 45 дронови на новогодишната ноќ

epa10384166 People look at shelling crater on the stadium of Kyiv National Taras Shevchenko University that was damaged in a missile strrike in Kyiv (Kiev), Ukraine, 31 December 2022. Russian missiles targeted major cities across Ukraine on 31 December prior to the New Year celebration. Kyiv Mayor Vitaliy Klitschko reported explosions and destruction in three districts of the capital. At least one person was killed, Klitschko said. Russian troops entered Ukraine on 24 February 2022 starting a conflict that has provoked destruction and a humanitarian crisis. EPA-EFE/OLEG PETRASYUK
Украинските воздухопловни сили денеска соопштија дека собориле 45 дронови од иранско производство, лансирани од Русија на новогодишната ноќ.

– Ноќта на 31 декември 2022 година кон 1 јануари 2023 година, руските освојувачи ја нападнаа Украина со дронови камикази „Шахед-131/136″ од иранско производство, соопштија украинските воздухопловни сили.

Според нив, 13 дронови биле соборени пред полноќ и 32 по полноќ.

Не е прецизирано дали други дронови ги погодиле нивните цели.

Шефот на киевската полиција Андриј Небитов објави фотографија на Фејсбук на која се гледаат остатоците од еден дрон на кој пишува „Среќна Нова Година” на руски.

– Тоа е сè што треба да знаете за терористичката држава и нејзината армија, напиша тој.

Од друга страна, проруските власти во источна Украина соопштија дека еден цивил е убиен при украинско гранатирање денеска во Јасинувата, во областа Доњецк.

Според нив, цел на украинската армија бил и Доњецк и соседниот град Макејевка, нешто по полноќ, и биле ранети 15 лица

Back to top button
Close