Украинската армија тврди дека руските сили продолжуваат со блокадата на Харков

Руските сили ја продолжија делумната блокада на Харков, соопшти денеска украинската армија.

 

Руски единици се обидувале да се пробијат јужно од градот Изјум во областа Харков за да опколат група украински сили во регионот на Донбас, стои во дневниот брифинг на украинската армија.

Украина исто така вчера одбила 10 напади во регионите Доњецк и Луганск, а информира и дека во последните 24 часа соборила 15 руски авиони.

Според соопштението, во сите источни делови на фронтот, руските трупи во изминатите 24 часа ги засилиле нападите.

Информациите не можат да се потврдат од независни извори.

Back to top button
Close