Украинско МО: Се очекуваат нови руски напади врз Харков

Украинското Министерство за одбрана очекува нови руски напади врз опколениот источен град Харков, изјави доцна синоќа портпаролот на Министерството за одбрана Олександр Мотузјаник, пренесува ДПА.

– Руските војници се подготвуваат да го заземат градот, изјави Мотузјаник за весникот „Украинска правда“.

Руските сили во другите делови на Украина, исто така, вршат засилувања, додаде тој.

Back to top button
Close