Унгарците се собраа против Орбан – голем протест вечерва во Будимпешта

Десетици илјади Унгарци излегоа денеска на улиците на Будимпешта за да протестираат против прикривањето на сексуалната злоупотреба што доведе до оставка на претседателката Каталин Новак од партијата Фидес по бесот на јавноста.

Премиерот Виктор Орбан и неговата конзервативна партија Фидес, која е на власт од 2010 година, се обидуваат да го ублажат скандалот што избувна минатата недела, кој веќе доведе до оставка на двајца сојузници на Орбан, претседателот Новак и министерката за правда Џудит Варга.

Оставките се поднесени поради помилувањето на поранешниот заменик директор на дом за деца кој помогнал да се прикрие сексуалната злоупотреба на децата од страна на директорот. Случајот и понатаму е главна тема на медиумите.

Иако јавното незадоволство не претставува закана за владеењето на Орбан, тоа се случува пред изборите за Европскиот парламент во јуни, каде Фидес се надева дека ќе го врати гласот во одлучувањето на европско ниво со другите конзервативни партии.

Девет инфлуенсери повикаа на протест во центарот на Будимпешта, меѓу нив и исклучително популарната пејачка Азахрија. На Плоштадот на хероите пристигнаа десетици илјади демонстранти, меѓу кои и голем број млади луѓе.

Организаторите на протестот на социјалните мрежи прашаа „колку други слични случаи се непознати, кои биле прикриени“.

„Без разлика на политичките партии, сметаме дека е важно да се застане во поддршка на заштитата на жртвите на злоупотреба, транспарентноста, човечкото достоинство и чесниот јавен дијалог“, се вели во нивното соопштение.

 

 

Back to top button
Close