Јужнокорејскиот претседател вети забрзано создавање воена единица за борба против дронови

epa10280959 A US electronic warfare aircraft EA-18G Growler lands at Osan Air Base in Pyeongtaek, South Korea, 02 November 2022, amid a South Korea-US joint air drill. Earlier in the day on 02 November, North Korea fired about 10 missiles, including three short-range ballistic missiles (SRBMs). One of the SRBMs fell into high seas 26 kilometers south of the inter-Korean maritime border, the Northern Limit Line (NLL), marking the first missile launched by the North that flew past the NLL since the end of the 1950-53 Korean War. South Korean fighter jets fired three air-to-surface missiles into high seas north of the NLL in immediate response to the North’s provocations, South Korea’s military said. EPA-EFE/YONHAP SOUTH KOREA OUT

Јужнокорејскиот претседател, Јун Сук-јеол, денеска изјави дека ќе го забрза формирањето воена единица специјализирана за борба против дронови, критикувајќи ја неубедливата реакција на армијата при таков вид непријателски активности.

Пет севернокорејски беспилотни летала вчера ја преминаа воздушната граница со Јужна Кореја, принудувајќи го Сеул да активира борбени авиони и хеликоптери за нивно соборување.

Инцидентот покажа недостатоци во обуката и подготовеноста на јужнокорејската војска за спраување со такви напади, рече Јун, иако тоа не беше прв таков влез на севернокорејски беспилотни летала во јужнокорејскиот воздушен простор. 

Back to top button
Close