Вархеји: Го поздравувам договорот за одржување на изборите на 15 јули

 Го поздравувам договорот постигнат меѓу двете главни политички партии во Северна Македонија за одржување на изборите на 15 јули, напиша на Твитер еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји.

– Важен сигнал за земјава, нејзините граѓани и патот кон ЕУ, овој договор го трасира патот кон слободни, фер и инклузивни избори, коишто ќе бидат набљудувани од страна на ОБСЕ/ОДИХР, напиша Вархеји на својот профил на Твитер.

Претходно денеска лидерот на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ се договорија изборите да бидат на 15 јули годинава.

Back to top button
Close