(Видео) Цeла Британија и се смеат Лиз Трас: Премиерката го посети кралот Чарлс, неговиот коментар стана хит!

Неодамна избраната британска премиерка, Лиз Трс, ја имаше првата аудиенција кај кралот Чарлс, која можеме да кажеме дека помина прилично непријатно.

Трас, кој е во центарот на политичката катастрофа и економската пропаст, според британските медиуми, имал средба со новиот суверен на Британија и земјите од Комонвелтот и не поминала баш најдобро, за што сведочи и видеото на тој настан кој стана вирален на социјалните мрежи

На монархот му беа потребни само 15 секунди од состанокот во Бакингемската палата во средата навечер за да ја ескалира веќе вжештената ситуација на островот.

Имено, додека Лиз Трас се поклони и рече: „Ваше височество“, Чарлс одговори: „Значи повторно се вративте?

На тоа Трас одговорил: „Големо задоволство ми е“, спомна кралот: „Драга, ох. Во секој случај …”

Снимката, која се појави по уште еден ден на превирања на економските пазари и бунтовнички заговори на грбот на Конзервативната партија, брзо стана предмет на потсмев на Твитер.

Д-р Џенифер Касиди, предавач по дипломатија на Универзитетот во Оксфорд, го опиша како „сцена на политичка незгодност и ненамерна комедија во најдобар случај“.

Запрашан за коментарите на кралот на радио LBC, министерот за надворешни работи Џејмс Клеверли го обвини водителот Ник Ферари дека коментарите на кралот ги карактеризира како „политичка изјава“.

Откако објави нефинансирани даночни намалувања и ги исплаши пазарите, Трас немаше период на „меден месец“ на нејзината нова работа. Насловите на британските медиуми веќе поставуваат прашања, дали таа е најлошата премиерка во британската историја. Трасова имаше тежок почеток на нејзиниот мандат како премиер, бидејќи ја презеде функцијата само два дена пред смртта на кралицата Елизабета Втора.

Пратеникот на Шкотската национална партија Џон Николсон напиша на Твитер: „Кралот Чарлс зборува за сите нас. „Повторно се вративте. Почитуван, о Боже. Па, како и да е…“ Барем нема да мора долго да ја трпи“.

Back to top button
Close