(ВИДЕО) Министерката за здравство за ранетите: Едно момче и едно девојче се сè уште во тешка состoјба

Министерката за здравство Даница Грујичиќ се обрати до јавноста на прес-конференција од Ургентниот центар по масакрот во околината на Младеновац, каде убиецот (21) пукаше при што загинаа осум лица, а 14 беа ранети. Министерката зборуваше за степенот на повредите на пациентите и рече дека поголемиот дел се уште се во животна опасност.

„Медицината не потфрли. Во еден момент работеа 6 операциони сали. Трагедијата е голема, мое искрено сочувство до сите семејства на жртвите. Да почнеме со добрата вест. Две момчиња денеска се ослободени од Тиршова, за жал девојчето се уште е критично. Таа имаше повреда на главата. Момчето и девојчето заедно со учителката се однесени на помалку интензивна нега, но за жал другото момче е во многу тешка состојба. Тој има оштетување на ‘рбетниот мозок и не покажува знаци на движење на рацете и нозете, па мора да работиме на тоа“, изјави Грујичиќ.

Сите повреди се предизвикани од огнено оружје, рече таа.

„Кога станува збор за синоќешното пукање, пациентот М.М. имал површна рана на градниот кош, поточно градната коска и кожа и стомачно ткиво. Немал повреди на внатрешните органи на абдоменот, утрово бил опериран, стабилен е. Н.Н. девојчето родено 2006 година имало повреда на главата и мочниот меур, бил отстранет хематом од десната страна на челото, за жал и пред операцијата не можела да гледа во левото око и куршумот се забил таму, а таа најверојатно ќе има друга интервенција.

Најтешко е повредено девојчето родено 2005 година М.А., имало две прострелни рани со големо оштетување, тешки повреди на црниот дроб, изваден е бубрег, дел од дуоденумот и дебелото црево. Херојската операција ја извршија моите колеги хирурзи. На младиот човек му била повредена артеријата, на операција влегол во шок, колегите го прекинале крварењето и ја решиле скршеницата на десната надколеница.

По него следуваат две интервенции. В.Н, во 2003 година ќе бидат извршени повреди на надколеница и препони, ортопедски интервенции. С.Ј. Тој беше опериран во 1972 година, операциите беа завршени во утринските сетови, нема знаци на движење на нозете, но тоа можеби е привремено“, рече таа.

Таа додаде дека тројца пациенти биле сместени во болницата во Смедерево и се заблагодари на итната помош во Младеновац кои за 10 минути биле на местото на злосторството.

„Морам да им се заблагодарам и на итните служби во Белград. Колегите направија вистинска тријажа, но за жал тројца пациенти починаа во Младеновац, како и едно момче во Орашје… Беше извршен обид за реанимација, но ништо не успеа, за жал. Морам да им се заблагодарам на колегите затоа што синоќа се бореа овде и ако овие луѓе преживеат, можат само да им се заблагодарат на моите колеги бидејќи сите во синџирот реагираа како што треба“, рече таа.

„Сите добро реагираа. Починатиот во Младеновац не можеше да се спаси. Починале на лице место. Осум лица загинаа синоќа, а 13 лица се повредени од огнено оружје, сите се во животна опасност. „Никогаш не можете да бидете сигурни кога станува збор за повреди од огнено оружје“, рече министерката.

Back to top button
Close