ВИДЕО | Рускиот амбасадор во Полска полеан со црвена боја на церемонија за Денот на победата

Амбасадорот на Русија во Полска, Сергеј Андреев, беше полеан со црвена боја на годишниот настан на Денот на победата во чест на крајот на Втората светска војна.

Дипломатот и неколкумина случајни минувачи беа полеани со црвена боја додека Андреев се обидуваше да положи венец на гробиштата на советските војници во Варшава, јавија руските медиуми.

Видеото снимено кратко по инцидентот го покажува лицето на Андреев полеано со боја, и може да се види како се обидува да ја избрише од очите. Медиумите јавија дека тој бил спречен да го положи венецот, бидејќи присутните му го попречиле патот и извикувале навреди. Андреев бил принуден да ја напушти областа во придружба на полициски службеници

Back to top button
Close