ВИДЕО: Во Прага анонимна дојава за пет бомби на аеродромот „Вацлав Хавел“

До чешката полиција била испратена анонимна дојава за пет бомби поставени на аеродромот Вацлав Хавел во Прага, но по извршениот преглед било утврдено дека се лажни.

„Непознато лице на англиски пријавило дека поставило пет бомби на аеродромот Вацлав Хавел во Прага. Преземени се безбедносни мерки и од патниците е побарано да бидат трпеливи и да ги следат полициските упатства“, соопштија од полицијата на социјалната мрежа „Икс“.

https://libertas.mk/vo-praga-anonimna-do-ava-za-pet-bombi-na-aerodromot-vaclav-havel/

Полицијата наведува дека процедурите поврзани со заканата со бомба се завршени, дека на аеродромот не се пронајдени експлозивни направи и дека потрагата по непознатиот сторител продолжува.

Во потрагата по сторителот биле ангажирани специјално обучени сили.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close