(Видео) Запалени американски знамиња и крвава маска со ликот на Бајден на протестите пред Белата куќа


Илјадници луѓе се собраа пред Белата куќа вчера попладне за да протестираат против војната на администрацијата на Бајден во Газа.

Пропалестинските демонстранти носеа транспарент долг 3 километри, наречен „Црвена линија на народот“, како дел од протестот против одговорот на администрацијата на Бајден на војната во Газа.

На протестот беа пријавени инциденти, при што еден маж со шал, со симболи на Хамас на главата, мавташе со маската на Џо Бајден за време на протестот на пропалестинските демонстранти во Вашингтон. Маската беше испрскана со црвена боја за да претставува крв.

Некои демонстранти ги вандализираа околните споменици и запалија американски знамиња.

Собирот беше насочен против Израел и поддршката на Бајден за таа земја во конфликтот со палестинската екстремистичка организација во Појасот Газа. Демонстрантите го обвинија Бајден дека е „на погрешната страна на историјата“ и извикуваа „Слободна Палестина“.

Протестите беа организирани од коалицијата „Answer“, Советот за американско-исламски односи, Партијата за социјализам и ослободување и антивоената организација Code Pink. Овие организации се собраа за да го изразат своето незадоволство од американската политика кон Израел и Палестина.

Бајден се уште јавно не одговорил на протестите. Сепак, демонстрантите јасно го изразија своето незадоволство од неговата политика, извикувајќи „Еј Џо Бајден, се продаде“ и „Стоп за геноцидот“ во Појасот Газа.

Back to top button
Close