Во Белорусија забележени „значајни“ маневри на руско тешко вооружување

Проукраинскиот белоруски канал на Телеграм, на кој се објавуваат разузнавачки информации, се наведува дека во Белорусија вчера биле забележани „значајни“ маневри на тешко руско оружје, пренесува Би-Би-Си Њуз.

Во соопштението се наведува дека возови полни со руско оружје и возила се забележани на железничките станици во главниот град Минск, но и на неколку станици во југоисточна Белорусија.

На железничката станица во Речица, место во југоисточна Белорусија, забележени се тенкови и камиони, како и противвоздушни ракетни системи и оклопни амфибиски возила.

На аеродромот Баранавичи, во западна Белорусија, полетале шест руски борбени и транспортни авиони, а од аеродромот Мачулиши кај Минск полетале неколку руски хеликоптери.

Белорускиот претседател, Александар Лукашенко, е сојузник на рускиот претседател Владимир Путин и му помага од почетокот на војната во Украина. Русија го повлече најголемиот дел од своите сили од северна Украина и се фокусира на источниот регион Донбас.

Back to top button
Close