Во Чешка утре е прогласен ден на жалост

Чешката Република ја прогласи сабота за национален ден на жалост откако вооружен напаѓач уби 14 лица и рани 25 на универзитет во Прага.

Претседателот Петр Павел ја изрази својата „голема тага“ и „беспомошен гнев поради целосно непотребното“ губење на животот.

Вооружениот напаѓач, за кој полицијата соопшти дека е „елиминиран“, се верува дека го убил и својот татко и можеби е поврзан со смртта на две лица минатата недела.

Ова беше едно од најлошите масовни престрелки во поновата европска историја.

Престрелката започна во четвртокот околу 15 часот по локално време во зградата на Факултетот за уметности на Карловиот универзитет во центарот на чешката престолнина.

Вооружениот напаѓач отвори оган во ходниците и училниците на зградата, очигледно убивајќи по случаен избор, додека персоналот и студентите се забарикадираа во собите.

Драматичната снимка објавена на социјалните мрежи покажува луѓе како скокаат на безбедно од надворешна платформа неколку ката нагоре. Се слушаат и истрели.

Полицијата соопшти дека напаѓачот бил 24-годишен студент на универзитет и дека немал криминално досие, иако додаваат дека е пронајден „огромен арсенал оружје и муниција“.

Пред пукањето, полицијата добила дојава дека се верува дека осомничениот од блискиот град се упатил кон Прага со намера да се самоубие. Кратко време подоцна, таткото на мажот бил откриен мртов.

Полицијата евакуираше друга универзитетска зграда каде што се очекуваше напаѓачот да присуствува на предавање, но кратко време подоцна беше повикана во блиската зграда на главниот факултет.

Од 25-те ранети во престрелката, 10 се тешко повредени, соопшти полицијата, додавајќи дека нема повреден полицаец.

Чешкиот премиер Петр Фиала во изјава рече: „Сите сме шокирани од овој ужасен чин. Тешко е да се најдат зборови за да се искаже осудата од една страна, а од друга страна болката и тагата што ги чувствува целото наше општество деновиве пред Божиќ“.

Тој рече дека сабота ќе биде ден на жалост и додаде дека знамињата ќе бидат на половина копје на сите јавни објекти, а напладне ќе има едноминутно молчење.

Многу спортски и културни настани се откажани

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close