Во Москва уапсен политичарот Владимир Кара – Мурза

Рускиот опозициски политичар Владимир Кара – Мурза е уапсен во текот на вчерашниот ден, пред својата куќа во Москва, јави ДПА.

Причините за апсењето се непочитување на наредба од полицаец, војник и службеник на федералната безбедносна служба.

За ова дело, може да се одреди казна затвор до 15 дена.

Истражување спроведено од групата Белингкет (Bellingcat), покажало дека Кара – Мурза бил следен од агенти на руската тајна служба ФСБ, за кои, исто така, постојат сомнежи дека се вмешани во труењето на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални.

Кара-Мурза, која студирал на Универзитетот во Кембриџ, е гласен противник на руската инвазија на Украина, и заедно со други руски водечки опозициски фигури основа  антивоен комитет. Тој, исто така, беше еден од ретките истакнати опозициски фигури кои сè уште живеат во Русија.

Александар Подрабинек, поранешен советски дисидент, кој вчера отишол во полициската станица Хамовники за да го поддржи Кара-Мурза, изјави за Сота дека верува дека бил приведен затоа што властите биле „ги разлутила неговата храброст“.

Неколку часа пред неговото приведување, Кара-Мурза се појави на CNN каде го нарече Кремљ како „режим на убијци“.

„Апсолутно не се сомневам дека режимот на Путин ќе заврши поради оваа војна во Украина, но не значи дека тоа ќе се случи утре. Двете главни прашања се времето и цената, не мислам парична – мислам на цената во човечката крв и човечки животи, но режимот на Путин ќе заврши поради ова и ќе има демократска Русија. По Путин“ рече Кара-Мурза.

 

 

Back to top button
Close