Во САД рекордни 1.048 нови случаи на мајмунски сипаници за 24 часа

САД објавија рекордни 1.048 нови случаи на мајмунски сипаници во период од 24 часа.

Податоците се објавени на официјалната веб-страница на федералните центри за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Во моментов во САД има 4.639 случаи на мајмунски сипаници. Ова е највисок процент во светот. На второ место е Шпанија со 3.738 заразени.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close