Во Србија е уапсен крадец, кој од славни личности во Англија украл 30 милиони евра

Тој и уште пет лица се уапсени во Белград за наводни кривични дела перење пари, соопшти полицијата.

Мажот, наводно, учествувал во кражби во домовите на три познати личности во Лондон во 2019 година, каде што биле однесени скапоцености вредни 26 милиони фунти. Најголемата се случила во куќата на манекенката Тамара Еклстоун, каде биле украдени вредни предмети вредни 30 милиони евра, меѓу кои и накит.

Бандата упаднала и во домовите на ѕвездата на Челзи и Англија, Френк Лампард и сега веќе починатиот поранешен сопственик на Лестер Сити, Вичаи Шривадханапраба.

Српските медиуми јавуваат дека полицијата по наредба на Јавното обвинителство за организиран криминал во соработка со полициските служби на Велика Британија денеска уапсила шест лица на подрачјето на Белград. Како што е наведено во соопштението на обвинителството, постои основано сомнение дека со здружување извршиле кривични дела перење пари.

Двајца осомничени се лоцирани надвор од територијата на Република Србија и во моментов се недостапни за државните органи, соопштија од обвинителството од каде наведуваат дека оваа организирана криминална група во периодот од 02.02.2018 година. до 15.12.2023 година. на територијата на Р.Србија ги вложиле парите стекнати со кривични дела при купување недвижен имот и на тој начин ги вовеле во законските парични текови.

Во соопштението се наведува дека парите што ги испрале дошле од провални кражби во поголем број згради во Велика Британија и Швајцарија, кои биле во сопственост на богати поединци. При упадот украле пари и вредни предмети како накит и драгоцености, се вели во соопштението на обвинителството.

„Во Велика Британија се гони осомничениот Љ.Р. поради сомневање дека на горенаведениот начин прибавил вкупно 26 милиони фунти и со тоа го оштетил Френк Лампард, поранешен англиски репрезентативец, потоа покојниот Вичаи Шривадханапраба , поранешниот сопственик на фудбалскиот клуб Лестер Сити и Тамара Еклстоун и нејзиниот сопруг Џеј Рутланд“, соопшти обвинителството.

„Осомничениот Р.К.Р е осуден во Швајцарија за повеќе кражби во кои се стекнал со корист од околу 250.000 швајцарски франци. Осомничените Љ.Р. и Р.К.Р се осомничени дека парите што ги стекнале со криминални дела ги дале на други членови на оваа организирана криминална група, кои потоа ги вложиле парите во набавка на скап недвижен имот на територијата на Република Србија, како и луксузни возила и на овој начин се обидел незаконски стекнатите пари да ги интегрираат во легалните парични текови“, соопшти обвинителството.

„Во тек се претреси на повеќе локации на територијата на Србија“, се заклучува во соопштението.

Back to top button
Close