Вучевиќ: Меѓународните посредници не понудија ништо убаво, не чекаат тешки одлуки

 Српскиот министер за одбрана Милош Вучевиќ денеска изјави дека меѓународните посредници „не понудиле ништо добро” за решавање на косовското прашање и дека Србија ја чекаат тешки одлуки, пренесе Бета.

„Она што му беше презентирано на претседателот на Србија Александар Вучиќ не е нешто што е пријатно или пријатно за граѓаните, така што пред нас се големи предизвици. нè чека иднината”, изјави Вучевиќ за РТС за вчерашната средба меѓу претседателот Александар Вучиќ и меѓународните посредници.

Вучевиќ додаде дека целта на меѓународните претставници е Приштина да добие место во ОН, како и да се формира Заедница на српски општини. Тој рече и дека е важно Србија да биде „политички мудра” и да избегне евентуален конфликт.

„Ова не значи дека Србија ќе биде на колена, Србија нема да биде на колена, Србија нема да биде понижена и не би сакал некој да доживее дека ние сега капитулиравме или сме под некоја политика која не води кон целосна губење на идентитетот, но луѓето мора да искусат дека има огромен притисок врз државата”, рече српскиот министер

Back to top button
Close