Захарова: Изјавите на Болтон за државни удари бараат реакција и анализа

epa10051243 Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova arrives to attend the meeting between the Russian and the Venezuelan foreign ministers in Moscow, Russia, 04 July 2022. EPA-EFE/EVGENIA NOVOZHENINA/POOL

Изјавите на поранешниот американски советник за национална безбедност, Џон Болтон, за учество во организирање на државен удар во странство, се апсолутно нови сознанија што бараат анализа, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Поранешниот американски советник за национална безбедност Џон Болтон за Си-Ен-Ен изјави дека тој лично бил вклучен во „планирање државни преврати” во странски земји.

– Не се сеќавам некој, кој бил на таква висока позиција и кој бил директно одговорен за меѓународната политика на САД, јавно да зборува дека се занимавал со планирање државни удари во други земји, истакна Захарова.

Според неа, тоа „подразбира, секако, реакција” и „си бара понатамошна анализа”.

– Затоа што важно е да се знае во кои други делови на светот, САД планирале државен удар, подвлече Захарова.

Back to top button
Close